الله
 
حمل اباد دهکده ذرت مکزیکی

حمل اباد دهکده ذرت مکزیکی
www.hamlabad.ir 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
پردرامدترین محصول کشاورزی روستا کدام میباشد؟


لینک دوستان
چت باکس


پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

آخرین مطالب


راه های جلوگیری از بی پولی در زندگی

 

راه های جلوگیری از بی پولی در زندگی هر دو کار می کنیم اما  مشکلات مان زیاد است و درآمدمان نیز کافی نیست! بی پولی آنقدر آزارمان می دهد که نگو! کم کم به بن بست رسیده ایم نمی دانیم که چگونه دخل و برج مان را تنظیم کنیم که کمتر به مشکل برخورد کنیم.

یکی از دوستانم می گوید: “او و همسرش هم شرایط زندگی  مثل ما دارند ولی کمتر از ما ، در تنگنای مالی قرار دارند و می توانند زندگی شان را سروسامان دهند” ، وقتی از او می پرسم رمز موفقیت شان چیست؟ ، می گوید: ” ما مخارج زندگی مان را مدیریت می کنیم” .

وقتی  درست به حرفای دوستم فکر می کنم متوجه می شوم که من و همسرم هیچ وقت نتوانسته ایم درآمدمان را مدیریت کنیم، راهکاری که همیشه تا به این مدت از آن غافل بوده ایم…

داشتن شغلی مناسب و درآمد كافی از ملزومات یک زندگی مشترک موفق است. چه بسا بسیاری از زوجین به خاطر بی پولی از پس مخارج زندگی بر نمی آیند و گاه همین عامل هم، باعث مشاجره و اختلاف بین آنها می شود. این درحالی است که عده ای دیگر هم  با درآمد بسیار بالا، باز مانند دسته اول هستند و از مشکلات مالی می نالند.

 

اگر چه بسیاری از افراد معتقدند پول خوشبختی می آورد اما مدیریت پول بیش از آن، باعث شادی و نشاط در کانون خانواده می شود.

 

اگر مرد خانه ای به تنهایی یا همراه با همسرش، مشغول به کار باشد و درآمد بالایی هم داشته باشد، اما نداند که این درآمد را کجا  و چگونه خرج کند، بی تردید ، از خروارها پول هم اثری باقی نخواهد ماند.

 

به همین دلیل، آموختن مدیریت هزینه ها و برنامه ریزی صحیح مالی الزامی است که هر زوجی باید آن را یاد بگیرند تا بتوانند با بهر ه گیری از دانش مدیریتی و بکارگیری اصول آن، بسیاری از مشکلات مالی خود را با دغدغه ای کمتر پشت سر بگذارنند.  

 

کلیدهای حل مشکلات اقتصادی

برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی برای دخل و خرج خانه و زندگی از مهمترین گامهای اولیه برای حل مشکلات اقتصادی است. هر کس بنابر درآمدی که دارد، باید برای دستیابی به اهداف خویش تلاش کند.

 

به دیگر سخن آنکه اهداف ما باید دست یافتنی باشند و خیلی رویایی و قابل دسترس نباشند، چه بسا هرگز نمی توان خانه دار شد اگر به دنبال خانه ای باشیم که قیمتش با درآمد ما جور در نمی آید. به همین دلیل لازم است با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده پیش بروید.

 

برای سهولت در این کار، بهتر است با واقع‌بینی اولویت های زندگی تان را مشخص نمائید، سپس برای رسیدن به آنها اهداف کوتاه مدت و بلند مدت  تعیین کنید.

 

برای موفقیت بیشتر در برنامه ریزی مالی خانواده، توصیه می شود دفترچه ای را تهیه کرده و اهداف خود و خانواده تان و مدت زمانی را که برای رسیدن به آنها نیازمند هستید را یادداشت کنید. با این کار خواهید توانست هدفمند و طبق برنامه پیش بروید.

 
پس‌انداز کنید
روز مبادا هر لحظه در کمین شماست، برای پیشگیری از روزهای بی پولی و جیب های پر از خالی تان، لازم است پس انداز کنید.

 

اگر چه شاید درآمدتان به قدری نباشد که بتوانید پس اندازی داشته باشید، اما باید سعی کنید با هر میزان درآمدی که دارید، به حداقل پولی که برای روز مبادا می توانید کنار بگذارید، بسنده کنید.

 

با پس انداز های اندک اندک می توانید مقداری قابل توجهی پول ذخیره کنید که در روزهای سخت، درست به هنگام بروز حوادث پیش‌بین نشده ای چون بیماری، تصادف، نیازمندی یکی از خویشاوندان نزدیک و… به مدد آن پس اندازهای کم، رفع مشکل بزرگی کنید.

از سوی دیگر، علیرغم این که پس انداز می تواند درمان درد روزهایی از زندگی  باشد که کف گیرتان ته دیگ خورده است، پشتیبانی هم هست که خانواده و اعضای آن را در دستیابی به  اهداف شان یاری می کند.

 

لذا، برای بهینه سازی پس انداز، بهتر است مقدار پس اندازتان را در دفترچه ای بنویسید، بدین طریق خواهید توانست از نوسانات آن در ماه های مختلف و در بازده های زمانی مشخص، آگاهی یابید و در صورت نیاز به اصلاح، آن را سازمان دهید.  

صرفه جویی کنید
اگر چه ممکن است هر یک از اعضای خانواده، خواسته های متعددی داشته باشند، و صد البته این خواسته ها طبیعی و بحق است، اما واقعیت این است که گاهی نمی توان به همه خواسته ها رسید و یا آنکه در آن لحظه، به خواسته ای دست یافت چرا که لازم است مدت زمانی بگذرد، پولی فراهم شود تا نیازی برطرف گردد.

 

به همین دلیل لازم است مدیران خانواده، یعنی زن و شوهر، در زمینه اقتصاد خانواده ،چگونگی تقسیم درآمد و مخارج آن با یکدیگر هماهنگ باشند و به تبع آن بچه ها را نیز  به این هماهنگی دعوت کنند.

 

برای خوش گذرانی و شادی آخر هفته تان حتما لازم نیست به شیک‌ترین و گران‌ترین رستورانهای شهر بروید، لباس های شیک اما گران قیمت بپوشید، اسباب و اثاثیه نو اما غیرضروری بخرید، و…. اگر صرفه جویی کنید و بتوانید به کمترین هایی که در عین حال برای شما و خانواده تان نشاط آور و مفرح است، قانع باشید بی تردید در پایان ماه پولی در اختیار خواهید داشت که جایگزین خرج های مازادتان شده است.

 

با یادداشت این مقادیر و محاسبه تفاوت مالی خود در این ماه با ماه های دیگر، درمی یابید که چه مقدار از درآمد خود را صرف غیر ضوروری ترین نیازها کرده اید. بی شک این آگاهی، شما را تشویق می کند که مدبرانه عمل نمائید و درآمد خود را صرف واجب‌ترین نیازها و خواسته های خانواده تان  كنید.

مدیریت اقتصاد خانواده در دست زنان است
زنان نقش بسیار مهم و موثری در حل مشکلات اقتصادی خانواده ها دارند، در واقع زنان پای ثابت در مدیریت اقتصاد هستند.

 

یک زن مدبر باید طوری اقتصاد خانواده را مدیریت کند که حتی در سخت ترین بحران های مالی، تا به حدی زیادی، آب در دل اعضای خانواده بالخص مرد خانه تکان نخورد.

 

چه بسا بسیاری از زنان ولخرج و مصرف گرا هستند و میزان زیادی از درآمد همسر و یا حتی درآمد خود را، درصورت شاغل بودن، صرف مواردی می کنند که چندان شایسته زندگی نیست. از سوی دیگر، مادری که صرفه جویی نمی کند و مدام خرج می تراشد ، فرزندانی مشابه خود  پرورش می دهد که صرفا گیرنده هستند و طالب آنند که فقط بخرند حتی اگر بی دلیل باشد و مورد نیازشان نباشد.

 

با وجود چنین زنی درخانه، مرد ناتوان خواهند ماند و اقتصاد خانواده اش نیز ،حتی با وجود درآمدی بالا و مکفی، ناپایدار خواهد بود.

از سوی دیگر، برخی از زنان مدیر هستند و و راههای مدیریت اقتصادی را خوب می دانند و آنها را نیز از همان کودکی به فرزندانشان یاد می دهند، اینجاست که مردان باید به  داشتن چنین همسری ببالند و از زحمات و بردباری آنان نهایت تشکر و سپاسگزاری را داشته باشند، چه بسا چنین زنانی با صرفه جویی های به وقت شان مرد خانواده را یاری می کنند و اقتصاد خانواده را در برابر فشارهای ناگزیر مالی که گاه به یکباره بر خانواده فشار وارد می کند، محکم تر و بادوام تر می سازند تا کمترین آسیب به لحاظ مالی بر خانواده تحمیل شود. 
طبقه بندی: ثروتمند شو، 
[ 1396/02/30 ] [ 11:00 ق.ظ ] [ رضوان زین العابدین ]

آیا می دانید که بدون پول هم می توانید کسب و کاری را شروع کنید؟ آیا به دلیل نگرانی از نداشتن پول، قادر به دنبال کردن رویایتان در زمینه کارآفرینی نیستید؟


آیا ایده کسب و کار خوبی در سر دارید و یا فرصت مناسبی را برای آغاز کسب و کار می شناسید اما به دلیل نداشتن سرمایه از شروع کار بازمانده اید؟ در این صورت خواندن این مقاله که در آن راز شروع کسب و کار بدون هیچ پولی را آموزش می دهم برای شما مفید خواهد بود.


بیشتر افراد خواهان تاسیس یک کسب و کار هستند اما متاسفانه سرمایه ای از خود ندارند. در حقیقت، سوال بسیار رایجی که مردم در وبسایت ها به دنبال پاسخ آن می گردند این است:
چطور می توانم یک کسب و کار را بدون داشتن پول راه بیاندازم.
ااگر شما نیز جزء کسانی هستید که در وبسایت ها به دنبال پاسخ این سوال می گردید، اکنون صفحه مناسبی را مطالعه می کنید. پس از خواندن این مطلب شما پاسخ سوالتان را به خوبی درک خواهید کرد و از این بابت خوشحال خواهید شد.
در طول سال هایی که به عنوان کارآفرین فعالیت کرده ام افراد زیادی را دیده ام که آرزوها ی بزرگ و ایده های کسب و کار خوبی داشته اند اما با یک مشکل مشترک مواجه بودند و آن "نداشتن سرمایه" بود.
در حقیقت سرمایه یکی از بزرگ ترین چالش های شروع کار یک کسب و کار هست و خواهد بود. به همین دلیل است که کارآفرینان همیشه به دنبال افزایش سرمایه هستند. اگر نگاهی به زندگی کارآفرینان بیاندازیم متوجه تلاش و مبارزه دائمی آنها برای جذب و نگهداری جریان پول خواهیم شد.
اما باید این نکته را نیز خاطر نشان کنم که در حال حاضر مشکل افزایش سرمایه، توجیه خوبی برای عدم تاسیس یک کسب و کار نیست. با پیشرفت های اخیر در تکنولوژی، اقدام به تاسیس یک کسب و کار آسان تر ولی رقابتی تر شده است.
اکنون شما چطور یک کسب و کار را بدون داشتن هیچ پول و سرمایه ای تاسیس می کنید؟ پاسخ هایتان را در ادامه خواهید یافت. اما قبل از آن باید بدانید دو استراتژی پایه برای شروع یک کسب و کار بدون داشتن پول وجود دارد:
دو استراتژی برای آغاز به کار یک کسب و کار بدون پول
• پرداخت ها را تا قبل از کسب درآمد به تاخیر بیاندازید.
• تا زمانی که بتوانید پولی بابت استخدام یک متخصص بپردازید،تمام کارها را خودتان انجام دهید. انجام کار به تنهایی وقت زیادی از شما می گیرد اما بدون هیج سرمایه کار پیش خواهد رفت.
با توجه به چیزهایی که گفته شد اکنون به تعدادی فن برای شروع کسب و کار بدون پول خواهیم پرداخت.
چرا شما باید از کسب و کار کوچک شروع کنید؟
من به این دلیل به نوشتن این مقاله علاقمند شدم که در میان جوانان مشتاق به کارآفرینی جملاتی از این قبیل شنیدم:
• می خواهم یک کسب و کار بزرگ را تاسیس کنم.
• می خواهم ثروتمند شوم.
• من یک ایده چند میلیون دلاری در ذهن دارم
من شخصا فرد جاه طلبی هستم و مخالف داشتن چنین آرزوهای دور و درازی نیستم؛ اما عقیده دارم هرکسی باید هزینه آرزوهایش را با تلاش هایش بپردازد. بسیاری از افراد آرزو دارند آینده ای شبیه بیل گیتس،وارن بوفه،الیکو دنگوت،مارک زاگربگ و یا سام والتون داشته باشند اما به نظر نمی رسد شبیه این افراد تلاش کرده باشند.
"من زنی از مزرعه ای در جنوب بودم. به من شغل رخت شویی پیشنهاد شد و بعد از آن به یک آشپز ترفیع یافتم. و پس از آن نیز توانستم کسب و کار خودم را راه اندازی کنم و اکنون کارخانه ام را در زمینی که مالک آن هستن بنا کرده ام." خانم واکر
به همین دلیل است که من در وبلاگ خود بخشی را به "درس هایی از کارآفرینان موفق" اختصاص داده ام. به این دلیل این بخش را به کارآفرینان نوپا توصیه می کنم که بدانند در چه جایگاهی قرار دارند و همچنین از اشتباهات این کارآفرینان موفق نیز درس بگیرند.
"افکار بزرگ را دوست دارم، اگر می خواهید در هر زمینه ای فکر کنید افکار بلندی درمورد آن داشته باشید." دونالد ترامپ
داشتن افکار بزرگ خوب است، اما حقیقت این است که آیا شما آماده پرداخت هزینه آن هستید یا خیر؟ اگر پاسخ شما مثبت است پس باید آماده باشید از کار کوچکی شروع کنید. بسیاری از کارآفرینان جوان از تاسیس یک کسب و کار در مقیاس کوچک بیزارند و به همین دلیل آنها مدت بسیار طولانی را منتظر می مانند تا شاید مثلا یک سرمایه یک میلیون دلاری به دست آورند. چیزی که این افراد هرگز نمی دانند این است که برای داشتن یک کسب و کار بزرگ باید در مقیاس کوچک شروع به کار کرد.
"اگر میخواهید به بالاترین نقطه برسید از پایین ترین سطح آغاز کنید." سیروس
حقیقت دیگری که در رابطه با انتظار برای سرمایه میلیون دلاری وجود دارد این است که ممکن است هیچ و قت یک سرمایه گذار میلیون دلاری به دست شما نرسد، اگر هم سرمایه گذاری چنین سرمایه ای داشته باشد به دلیل اینکه شما مهارت ها،تجربه و توانایی لازم را برای اداره کسب و کار را ندارید این پول را به شما نخواهد سپرد.
راه حل چیست؟ پیشنهاد من به کارآفرینان جوانی که ایده هایی در زمینه کسب و کار دارند این است که با کسب و کار کوچک شروع کنند و از این طریق وارد فرآیند کسب و کار شوند.
"کوچک شروع کنید و بزرگ بیاندیشید." بابای پولدار
چهار دلیل برای شروع کسب و کار در مقیاس کوچک
الف. بیشتر کارآفرینان جوان تجربه ای در زمینه کسب و کار ندارند. آنها پیش از این با چالش های پیش رو در ککسب و کار مواجه نبوده اند و نمی دانند چطور می توان آنها را حل کرد. در صورتی که تجربه و صلاحیت احتمالا مهم ترین ویژگی هایی هستند که سرمایه گذاران از یک کارآفرین انتظار داشتن آن ها را دارند. وقتی کسب و کار کوچکی را اداره می کنید تجربه هایی کسب خواهید کرد و مهارت هایتان در زمینه کسب و کار ارتقا خوهد یافت.
به کارآفرینان نوپا کار در کسب و کارهای کوچک را پیشنهاد می دهم، زیرا این کسب و کارها برای آنها مانند مدرسه کسب و کار است و زمینه ای برای یادگیری برای آنها فراهم می کند و همینطور اگر مرتکب اشتباهی هم شوند این اشتباه در کسب و کار کوچک سریع تر حل خواهد شد.
در این نوع کسب و کارها پیامدهای تصمیمات اخذ شده برای یک مدیر سریع تر قابل رویت خواهند بود و کارآفرین روابط بین متغیرها موثر در موفقیت را به نحو بهتری درک خواهد کرد.
ب. اگر با کسب و کار کوچک آغاز کنید، با چالش هایی از قبیل یافتن مشتری های جدید و مدیریت کسب و کار به صورت یک واحد منسجم مواجه خواهید شد و برای چالش های کسب و کارهای بزرگ آماده خواهید شد.7
ج. چالش های در کسب و کار وجود دارند که پیش از این به آنها فکر نکرده اید. زمانی که کارآفرین با تواضع تمام یک کسب و کار کوچک را آغاز می کند درخواهد یافت که کسب و کار چیزی فراتر از پیدا کردن مشتریان و داشتن فروش خوب است. او در زمان اداره کسب و کار کوچک خود خواهد فهمید که کسب و کار مانند یک بازی با انسانهاست؛ و این مستلزم داشتن مهارت مدیریت افراد است.
د. اگر شما بتوانید رشد 35-45% به صورت سالیانه داشته باشید، اعتماد سرمایه گذاران به شما جلب خواهد شد. و به این نتیجه می رسند که اگر کمی بیشتر از کار شما حمایت کنند تفاوت بیشتری در سود حاصل خواهد شد. واقعیت این است که اگر شما بتوانید با اعتماد به نفس، کسب و کار کوچکی را با نزخ رشد ثابتی مدیریت کنید پس در آینده از عهده کسب و کارهای بزرگ تر نیز برخواهید آمد.
کارآفرینان بسیاری را دیده ام که از کسب و کارهای کوچک شروع کرده اند و به موفقیت هم رسیده اند اما تمایلی به شروع کسب و کار در سطوح بالاتر نداشته اند. آنها به همین کسب و کار بسنده کرده اند. بنابراین به شما که قصد تاسیس یک کسب و کار کوچک را دارید پیشنهاد می کنیم که چنین اشتباهی مرتکب نشوید و کوچک نمانید.
" هیچ اشکالی ندارد که از کسب و کار کوچک شروع کنید،اما کوچک ماندن خطرناک خواهد بود." رابرت کیوساکی
"ثابت ماندن ساده اما تغییر کردن سخت است. بیشتر افراد تصمیم می گیرند برای تمام عمر ثابت بمانند." بابای پولدار
مهم نیست کسب و کار شما چقدر کوچک باشد؛آن را تاسیس کنید. منتظر زمان مناسب نباشید چون زمان مناسب هیچ گاه نخواهد رسید.ممکن است اشتباهاتی هم مرتکب شوید و تجاربی هم به دست بیاورید پس نباید عقب نشینی کنید. پاداش های فرآیند کارآفرینی به کسانی خواهد رسید که تا انتها ایستادگی کرده اند. برای شما آرزوی موفقیت دارم.
ادامه دارد.....
قسمت دوم
چگونه بدون هیچ پولی کسب و کاری را راه اندازی کنیم
1. طرز فکرتان را عوض کنید
اولین قدم برای راه اندازی کسب و کار بدون پول، عوض کردن طرز فکر است. بیشتر افراد باور ندارند که می شود کسب و کاری را بدون پول آغاز کرد. آنها اعتقاد دارند که برای تاسیس یک کسب و کار میلیون ها دلار پول لازم است، اما یک کارآفرین خلاق،نوآور و مصمم می داند که شما حتی اگر هیچ پولی هم نداشته باشید می توانید رویاهایتان را دنبال کنید.
سه کلید برای تاسیس کسب و کار وجود دارد. اولین کلید ایده،دومی افراد و سومی پول است. اما به ندرت در آغاز کسب و کار هر سه این ها موجودند. به عنوان کارآفرین،این وظیفه شماست که یکی از این کلیدها را پیدا کرده و سفر را شروع کنید. بقیه کلید ها را در ادامه مسیر خواهید یافت، اگرچه ممکن است این کار چندین سال طول بکشد- رابرت کیوساکی
جوهر کلام نقل شده در بالا این است که شما حتی اگر حتی یک ایده هم داشته باشید می توانید کسب و کاری را شروع کنید. به هر حال اگر می خواهید در ماموریتتان پیروز شوید باید این حقیقت که بدون پول هم می شود آغازگر بود را بپذیرید.
2. نقاط قوت خود را شناسایی کنید
اکنون که سه کلید شروع کسب و کار را شناختید، سوال اینجاست که شما کدام قسمت پازل را در اختیار دارید؟ پول دارید؟ایده یا افراد؟ اگر هر کدام از این ها را دارید این برای شما یک نقطه قوت محسوب می شود و زمینه خوبی برای شروع خواهد بود.
ممکن است از نظر شما چنین چیزی غیر واقعی یا غیرعملی به نظر برسد، ولی حقیقت دارد. من افراد زیادی را دیده ام که پول دارند ولی نمی دانند با آن چه کنند. و سوالاتی از این قبیل میپرسند:
• من 50.000 دلار پول دارم؛ به نظر شما چه کسب و کاری را شروع کنم؟
• پول هایم را کجا سرمایه گذاری کنم؟
در طرف دیگر این معادله افرادی با ایده های هوشمندانه کسب و کار قرار دارند که سرمایه ای برای شروع کسب و کارشان ندارند. پس شما می توانید با یکاز این کلیدها شروع کنید و بقیه را طی مسیر بیابید.
3. یک ایده کسب و کار را توسعه دهید.
گام بعدی برای شروع کسب و کار بدون داشتن پول، توسعه یک ایدۀ خوب کسب و کار است. ایده کسب و کار پیشنهادی شما باید نیازی را برآورده یا مشکلی را حل کند. ایده شما باید آنقدر خوب باشد که علاقه هر کسی که آن را می شنود را برانگیزاند و همچنین باید پتانسیل سود زیادی نیز داشته باشد.
4. طرح کسب و کارتان را بنویسید.
از آنجا که این مقاله درباره چگونگی شروع کسب و کار بدون پول می باشد، فرض من این است که شما فردی هستید که ایدل کسب و کار را دارد اما پولی برای سرمایه گذاری روی آن ندارد. اگر هنوز به دنبال ایده یا فرصت کسب و کار هستید که ارزش تلاش کردن داشته باشد پس یکی را پیدا کنید چون این ایده می تواند وسیله شما برای رسیدن به پول باشد.
و اگر ایده ای دارید و می دانید چه کاری می خواهید انجام دهید، پس باید آن را به صورت مکتوب درآورید. یک طرح کسب و کار سند مکتوبی شامل اهداف، ایده کسب و کار و سود مورد انتظار است. سندی است که به سرمایه گذار می گوید شما روی این طرح کار کرده و وقت صرف کرده اید و اکنون آماده اید گام بعدی را بردارید. اگر ایده ای دارید و نه پولی دارید و نه طرح کسب و کاری، پس احتمالا ذهن شما هنوز برای کارآفرین بودن آماده نیست.
5. چه مهارت هایی دارید؟
خوب، می دانم که شما این مقاله را برای این مطالعه می کنید که سرمایه ای برای به ثمر رسیدن ایده خود ندارید اما مطمئنا شما توانایی های خاصی نیز با خود دارید. چه مهارت هایی در زمینه کسب و کار دارید؟
بسیار خوب؛ شاید این اولین تجربه شما در زمینه کسب و کار است و تخصص خاصی ندارید. چه مهارت های فنی در زمینه کسب و کارتاد دارید؟ این ها رایج ترین سوالاتی است که سرمایه گذاران از شما خواهند پرسید.
آیا حاضرید مجانی کار کنید؟
بیشتر افراد آرزو دارند روزی ثروتمند شوند. آنها با این امید که یک شبه پولدار شوند کسب و کارشان را شروع می کنند. من شخصا مخالف داشتن اهداف بزرگ و تفکر بلند پروازانه نیستم اما شما باید بدانید اهداف بزرگ از کنار هم قرار گرفتن اهداف کوچک به دست می آید. بنابراین شما باید از مقیاس کوچک شروع کنید و علی الخصوص وقتی پولی ندارید آماده باشید که گاهی مجانی هم کار کنید.
با این حال، جالب اینجاست که بیشتر افراد به کار کردن بدون گرفتن مزد و حقوق ثابت فکر نمی کنند اما این یک حقیقت است. اگر واقعا می خواهید دست به کاری بزنید و در آن موفق شوید، صرف نظر از اینکه سرمایه داشته باشید یا نداشته باشید، باید آماده باشید که حداقل یک یا دو سال مجانی کار کنید. دلیل آن هم این است که شروع یک کسب و کار از صفر، زحمت،منابع و سرمایه میخواهد. زمانی که من کسب و کارم را شروع کردم به مدت سه سال دستمزدی برای خودم برنداشتم. شما فکر می کنید من تنها کارآفرینی بودم که چنین وضعیتی داشتم؟ جواب خیر است.
تقریبا همه کارآفرینانی که من می شناسم برای کمک به شروع کسب و کارش مجانی کار کرده است. لری پیج، مارک زاگربرگ،مایکل دل همه برای کسب و کار شخصیشان مجانی کار کرده اند. صفت کلیدی که سرمایه گذاران در کارآفرینان جستجو می کنند تعهد و فداکاری است. اگر حاضر نیستید برای خودتان مدتی مجانی کار کنید، تاسیس کسب و کار را فراموش کنید.
7. کسب و کار را تاسیس کنید.
پس از اینکه طرز فکرتان را تغییر دادید و طرح کسب و کارتان را نوشتید گام بعدی تاسیس کسب و کار است. بسیاری از افراد نمی توانند داشتن یک کسب و کار بدون داشتن سرمایه اولیه را تصور کنند و می پرسند:
• چطور بدون هیچ سرمایه ای، فضای اداری یا فروشگاهی اجاره کنم؟
• وقتی پولی ندارم،چطور محصولاتم را تولید کنم؟
جوای این است که شما نمی توانید این کارها را انجام دهید اما باید کارهای دیگری کنید.
بسیاری از افراد همچنان به روش سنتی شروع کسب و کار اعتقاد دارند، که مستلزم اجارۀ مکان، انبار کردن کالاها، استخدام کارکنان و پیدا کردن مشتریان است. با این حال، یک کارآفرین خلاق وقتی سرمایه ای ندارد می تواند راه های دیگری هم برای شروع کار خود شروع کند.
به جای اتکا کردن و امید بستن به یک ایده خشک و خالی، می توانید روی طراحی و توسعه نمونه اولیه محصول خود کار کنید. در سمینار ها و نشست های کارآفرینانه شرکت کنید. طرحتان را بنویسید و به دنبال شریک و یا سرمایه گذار باشید،از دوستان و خانواده پول قرض بگیرید. مهم ترین چیز این است که به حرکتتان ادامه دهید و بی کار نمانید.
به عنوان مثال، زمانی که من تصمیم به کارآفرینی گرفتم نه ایده ای داشتم،نه پولی و نه حتی مهارتی. تنها چیزی که داشتم چشم اندازی از آینده بود.
بجای نشستن و رویاپردازی درباره آینده، در سمینارها شرکت کردم، با دیگر کارآفرینان صحبت کردم، چندین کتاب خواندم و مدل های کسب و کار را فرا گرفتم. در طول این فرآیند بود که ایده کسب و کارم را توسعه دادم، طرح کسب و کارم را نوشتم و کسب و کارم را شروع کردم. اگر شما نیز قصد شروع کار بدون پشتوانه مالی را دارید همین روش را انتخاب کنید.
یک کسب و کار خدماتی را شروع کنید.
شما همچنین می توانید یک کسب و کار خدماتی را راه اندازی کنید چون معمولا سرمایه خیلی کمی می خواهد یا حتی در برخی مواقع هیچ سرمایه ای نیاز ندارد. ولی باید برای آن وقت بگذارید و زحمت بکشید تا به نتیجه برسد. علاوه براین شما برای شروع نیاز به کمی خلاقیت، مهارت بازاریابی و فروش دارید.
از یک کسب و کار خانگی شروع کنید
وقتی می شنوم افراد از نداشتن سرمایه برای شروع کسب و کار گله می کنند به شدت عصبانی می شوم. من افراد زیادی را دیده ام که کسب و کارشان را از منزلشان شروع کرد و بسیار رشد کرده اند. جولی آیگنر کلارک، بیل گیتس، لری پیج همه کسب و کارشان را از خانه و خوابگاه شروع کرده اند.
من شخصی را می شناسم که تنها 50 دلار از خانواده اش قرض کرد و از طریق بازاریابی شبکه ای به ثروت فوق العاده ای رسید. شخص دیگری را دیدم که با استفاده از کامپیوتر خود و دوستانش کافی نتی را راه اندازی کرد. پس گمان نمی کنم شما نیز بهانه ای برای شروع کسب و کار داشته باشید؛ حتی اگر در حال حاضر هیچ پولی هم ندارید.
8. راه موفقیت خودتان را بسازید.
در نهایت شما باید با سرمایه کم کسب و کارتان را راه اندازی کنید. به دنبال اثربخشی و کارآیی در کسب و کارتان باشید تا با تخصیص بهینه منابع محدودی که در احتیار دارید در این بازی پیروز شوید
طبقه بندی: ثروتمند شو، 
[ 1396/02/29 ] [ 11:08 ق.ظ ] [ رضوان زین العابدین ]


بی‌پول عزیز می‌دانم که در تنگنای شدیدی قرار دارید. می‌دانم که تصور می‌کنید هیچ‌گاه در زندگی خود نخواهید توانست خانه بخرید. می‌دانم که فهرستی تلخ از خریدنی‌ها را دارید که توان تهیه کردن شان را در خود نمی‌بینید.

آخرین مدل ساعت وزین رولکس، گوشی موبایل گلکسی با همه امکانات غیر قابل تصور، آخرین مدل ماشین پورشه که با آن در جاده شمال کیف کنید، سفرهای خارجی به دور اروپا و آسیای جنوب شرقی با هواپیماهای لوکس و مطمئن، رفتن هفته‌ای یکی دو بار به گران ترین رستوران شهر و خوردن شام در یک تشریفات پر از تجمل و از همه مهم‌تر داشتن پولی کلان که در بانکی بگذارید و با بهره‌اش آسوده خاطر زندگی کنید.

شاید فهرست شما بلند بالاتر و جزئی تر از چیزهایی باشد که اینجا حدس زده شد، اما در هر حال اینها دیگر برای شما رویایی دست نیافتنی است و احساس می‌کنید راحتی، امنیت مالی، حق انتخاب بهترین‌ها از میان انبوه کالا و غرور پر لذت ثروت به شما لبخند نخواهد زد.

حتما وقتی هم که در خیابان، فقیر ژنده پوشی را می‌بینید حسابی نگران می‌شوید، مثلا اگر جوان باشید و کمی پخته ـ اما نه‌چندان با بینش ـ نگران می‌شوید که نکند آینده من چیزی باشد که امروز این بدبخت است! آیا دیگر امکان لذت بردن از شما سلب شده؟ اگر نتوانید پول کلانی به جیب بزنید دیگر زندگی برای شما روزهای خوش پایدار و بی‌دغدغه‌ای نخواهد داشت؟ آیا بزرگ‌ترین غصه دنیا بی‌پولی است و بقیه غصه‌ها را می‌توان با پول برطرف کرد؟ شما هم جزو معتقدان به این گزاره هستید؟

خیلی‌ها براساس دیدی منطقی یا واقع‌بینانه می‌گویند لذت، با آدم‌های بدبخت به معنای بی‌پول، بیگانه است، چون لذت همراه پول از راه می‌رسد، خوشبختی چیست؟ سوال چالش برانگیزی نیست وقتی به‌قدر کافی پول داشته باشید. پول لذت و خوشبختی را فراهم می‌آورد.

خب این‌طور فکر کردن سه راه دارد یا خودکشی، یا دزدی و یا تغییر دادن نگاه و رها کردن همه این حرفهای منطقی آدم‌های پخته. ما در این نوشته با دو راه اول کاری نداریم و تنها متمرکزیم روی آن تغییر دید. می‌خواهیم کمی شما را به دیوانگی، به ترک منطق دعوت کنیم.

راه اصلی رسیدن به این روحیه تمرکز و تأمل بر روی اصل لذت است. اگر می‌خواهید از زندگی لذت ببرید باید به‌دنبال التیامی بگردید که بی پولی شما را به حاشیه ببرد و لذت را ورای این فقدان برایتان به ارمغان بیاورد.

اپیکور متفکر یونان باستان را فیلسوف لذت می‌دانند. او همه تمرکز خود را در طول زندگی اش بر کشف و شناخت لذت و ترویج اعمالی کرد که این مهم‌ترین نیاز بشر را به نهایت می‌رسانند.

او می‌گفت: اگر من لذت‌های چشایی و لذت عشق و لذت‌های بینایی و شنوایی را کنار بگذارم، دیگر نمی‌دانم خوبی را چگونه تصور کنم. بله او تا این حد دلبسته لذت بود و آن را تنها راه برای شناخت جهان و بینش اخلاقی درست می‌دید. حتما هنوز با خود می‌گویید که بدون داشتن پول کدام لذت بینایی و چشایی، کدام عشق جاودان و کدام غذای خوب را می‌توان چشید. اما حتما برایتان ـ اگر خودآزار نباشید و به‌جای رنج آرامش را دوست داشته باشید ـ مسرت بخش خواهد بود که بدانید اپیکور شامش نان و پنیر و سبزی با یک کفه دست زیتون بوده است. او آنقدر دلبسته لذت بود که به یکی از دوستانش گفته بود: برایم یک کوزه پنیر بفرست تا بتوانم هرگاه خواستم ضیافتی برای خود برپا کنم.

اپیکور خانه‌ای بزرگ نداشت و عیاشی کردن را بجای این‌که راه لذت بداند راه از بین بردن آن می‌دانست. او فهرستی از دارایی‌هایی داشت که می‌گفت به شرط داشتن آنها لذت بردن ممکن می‌شود.

قابل تصور است که برای او داشتن بزرگترین خانه و زیباترین وسایل تنها شعف‌های روحی کوتاه مدت بودند،خوشحالی‌هایی که در لحظه‌ای حس می‌کنیم و خیلی زود باید توسط کالاهای دیگر شارژ شوند وگرنه پایدار نمی‌مانند. اعتیاد به کالا چنین چیزی است.

برای این‌که لذت ببریم باید یاد بگیریم به اولیات قانع باشیم. بدانیم که از گرسنگی نمی‌میریم. به سبب هوش و دوستانی که داریم مانند آن فقیر گوشه خیابان نخواهیم شد، جایی برای زندگی همیشه خواهیم داشت و ضروریات زندگی از ما دریغ نخواهند شد.

غذا، مسکن و پوشاک را براحتی از جامعه خود خواهیم گرفت تنها با میزانی از شغلی که دوست داریم (این از مهم‌ترین اصول لذت است) و ایجاد تنوع و رنگ‌آمیزی در زندگی روزمره خود. اما آنچه مهم است از نظر اپیکور در کنار داشتن اولیات، داشتن دوستان، آزادی و فرصت تفکر است.

دوستی اگر دوستی باشد به پول و بی‌پولی ربط مستقیم پیدا نمی‌کند. آنچه در دوستی اهمیت دارد این است که ما وجود نداریم مگر وقتی کسی باشد که بتواند ببیند ما وجود داریم. آنچه می‌گوییم هیچ معنایی ندارد مگر زمانی که کسی بتواند آن را بفهمد. دانش و مراقبت و علاقه آنها به ما این قدرت را می‌دهد که از رخوت و کرختی بیرون برویم.

در شهرهای ما منزلت بیش از همیشه اهمیت یافته است. احساس قدرت در زندگی روزمره و برتری یافتن به دیگران همیشه احساس ضعف و رنج عده زیادی را به همراه می‌آورد.

سلسله مراتب را در باور عمومی تنها پول می‌شکند و بازتولید این چرخه نفرت انگیز، یافتن پول بیشتر برای قدرت یافتن و برتری بر دیگران از سوی کسی است که پیشتر از احساس حقارت و ضعف در مقابل دیگران رنج می‌برده. اگر می‌خواهیم از بی پولی رنج نبریم باید هر چه سریع‌تر از این چرخه و نگاه مخرب ـ اما در ظاهر درمانگرـ رها شویم.

آزادی از این سلسله مراتب رهایی بخش‌تر از خود پول است و ما را تشویق می‌کند آن کاری را که دوست داریم انجام دهیم و رهایی از دست زور صاحب کار و رئیس که لذت را از ما می‌گیرند آرام گیریم. دنبال پول دویدن و ترس بیش از اندازه از بی‌پولی همیشه با بردگی همراه است.

یکی از عاداتی که اجتماع اپیکور به‌واسطه آن شهرت داشت، تفکر در باغ بود. آنها خیلی جدی ساعاتی را به تفکر در طبیعت و نوشتن درباره خود و مسائل شان اختصاص می‌دادند و براحتی از این کار تسلی می‌یافتند.

اپیکور معتقد بود بسیاری از نقصان‌های ما حاصل محیط غیرفکورانه زندگی روزمره و فراموشی تفکر جدی است.

وقتی جدی به مسائلی همچون پول، بیماری، مرگ و... بیندیشیم میزان زیادی از اضطراب‌ها و تلخی‌ها را از دست می‌دهیم چرا که مواجهه اصیل تر با عالم پیدا می‌کنیم و خلوت ما را از بسیاری مشکلات مالی وارسته می‌کند. به‌واسطه تأمل آرامش پیدا می‌کنیم چرا که ضروریات هستی ذهن ما را مشغول می‌کنند و از شر زمزمه حواشی راحت می‌شویم.

با این حساب آیا پول‌دارها بدبختند؟ در پول‌دار بودن هیچ رذیلت و بدی خاصی وجود ندارد. پولدار بودن خوب است، پول چیز بدی هم نیست اما مساله این است که با نداشتن دوستان و لحظه‌های تأمل و احساس آزادی پول به هیچ دردی نمی‌خورد و از لذت خبری نیست. در بسیار مواقع شهوت فرار از بی پولی آدم‌ها را در بدبختی‌های تنهایی و بردگی و حماقت بیشتر فرو می‌برد و این‌گونه است که لذت و احساس خوشبختی محال می‌شود.

اول باید بدانیم که با همه پولی که ممکن است داشته باشیم باز هم می‌توانیم لذت نبریم. قابل تصور است که کیسه کیسه پول داشت و براحتی از احساس تنهایی غمباد گرفت و مرد. می‌توان در خانه‌ای بزرگ در بهترین نقطه شهر زیست و حتی لحظه‌ای خلوت نداشت، آیا می‌توان خلوت و نگریستن به‌تنهایی و مرگ را خرید و پس از این خرید آرامش یافت، از این‌که تمام این هیاهوها برای هیچ است؟ نیازهای ما به تجمل اغلب نه طبیعی هستند و نه ضروری و نه کار خاصی می‌کنند تنها فقدان‌های روحی و روانی ما را برای مدتی کوتاه التیام می‌بخشند.

طبیعی است آنان که در خیابان‌های نه چندان امن ماشین‌های 500میلیونی یا شاید گران‌تر را می‌رانند از نظر روحی ضربات فجیعی را متحمل شده‌اند و تصورشان این بوده که با 500 میلیون می‌توان آن فقدان‌ها را برای مدت بیشتری به خوابی مصنوعی فرو برد.

آنها بیشتر قابل ترحم هستند، تا قابل غبطه خوردن. براحتی می‌توان با پرسش از نیازهای خود و غنیمت شمردن دم و لحظه از خود پرسید که آیا آنچه حسرتش را داریم، آنچه برایش در حال جان کندن هستیم واقعاً نیاز ماست؟ آیا تلویزیونی که با خوابیدن ما خاموش وبا بیداری ما بدون لمس دکمه‌ای روشن، نیاز ماست؟

بی پولی چیست؟اگر الان 10 هزار تومان داشته باشیم بی پول نیستیم؟ اگر صد هزار تومان داشته باشیم بی‌پول نیستیم؟ 10 میلیون داشته باشیم چه؟ اگر الان یک میلیارد داشته باشیم بی‌پول نیستیم؟ چرا ما همیشه بی‌پولیم، بی‌پولی همیشه به مقیاس چیزهای بیشتری در جهان وجود دارد، اگر چیزها را کمتر بخواهیم کمتر هم احساس بی‌پولی می‌کنیم.

بی‌پولی بیشتر مفهومی انتزاعی است که با توجه به چیزهای نداشته‌مان خودنمایی می‌کند. باید بدون وسواس و خودآزاری به این جمله اپیکور بیندیشیم: وقتی درد حاصل از نیاز را رفع کنیم، ظروف ساده و میز مجلل، لذت یکسانی در بر دارند.

اپیکور به دوستش منوسیوس گفته بود: فرد حکیم نه بیشترین مقدار غذا، بلکه لذت بخش‌ترین آن را انتخاب می‌کند. برای لذت بردن تجمل و فراوانی ضروری نیست و ترس از بی‌پولی صرفا ترسی ذهنی و انتزاعی برای رفع نگرانی‌های کاذب و اندیشه نشده است.

طبقه بندی: ثروتمند شو، 
[ 1396/02/28 ] [ 01:30 ب.ظ ] [ رضوان زین العابدین ]

معمولا بهترین استراتژی‌های اقتصادی برای هر انسانی، عادت‌های ساده‌ای هستند که وقتی به درستی پیاده‌سازی و اجرا می‌شوند، در انتهای کار سود بسیار خوبی برای فرد به همراه خواهند داشت. مدیریت اقتصادی و مالی کار ساده‌ای نیست. مخصوصا هنگامی که درآمد شما افزایش پیدا می‌کند ولی احساس می‌کنید که نمی‌توانید این پول را ذخیره و پس‌انداز کنید. این‌جا است که باید به فکر ساختن سرمایه و ثروت خود باشید. در واقع با این کار همواره رو به جلو گام خواهید برداشت.

اگر علاقه‌مند به ساختن سرمایه و ثروت صحیح هستید، پیشنهاد می‌کنیم موارد زیر را به عنوان عادت‌های اصولی اقتصادی و مالی خود در نظر داشته باشید تا هر چه سریع‌تر و البته مطمین‌تر به اهداف خود نزدیک شوید.

۱. برای خودتان مالیات در نظر بگیرید

۲. اگر دولت قانون جدیدی تصویب کند و به موجب آن شما مجبور به پرداخت مالیات بیشتری باشید، چه خواهید کرد؟

پاسخ ساده است. باید راهی برای پرداخت مالیات پیدا کنید. هنگامی که صحبت از پس‌انداز کردن می‌شود، هر کدام از ما دلیلی برای عدم انجام این کار می‌آوریم. درواقع سعی داریم با این دلایل، عدم توانایی خود در ذخیره و پس‌انداز کردن مقداری از پول خود را توجیه کنیم.

۳. عادت کنید به محض اینکه حقوق خود را دریافت کردید، بخشی از آن را در حساب پس‌انداز خود ذخیره کنید.

نکته مهم‌تر این است که باید پیش خود فکر کنید که اصلا چنین حسابی وجود ندارد (تا هوس نکنید که از آن برداشت کنید). مطمین باشید پس از گذشت چند سال، وقتی موجودی این حساب را ببینید، خودتان را تحسین می‌کنید.

۴.یک منبع در‌آمد جانبی برای خود ایجاد کنید

۵. موفق‌ترین کار‌آفرینان دنیا نیز به یک شغل بسنده نمی‌کنند و منابع در‌آمد مختلفی دارند.

البته در راه‌اندازی تجارت‌های مختلف و چند‌گانه خود باید بسیار حساس باشید و با دقت عمل کنید. یکی از مهمترین مسایلی که باید مد نظر داشته باشید این است که کالایی که می‌سازید یا خدمتی که ارایه می‌کنید، ارزش سرمایه‌گذاری داشته باشد و برای شما سود‌دهی در پی داشته باشد.

۶. همیشه با توجه به موجودی کارت اعتباری خود خرج کنید

۷. اگر شغل شما به نحوی است که میزان در‌آمد ماهیانه ثابت و مشخصی ندارید، سعی کنید هیچ گاه بیش از موجودی کارت اعتباری و حساب خود خرج نکنید.

۸. بهتر است همواره تصمیمات مالی خود را بر اساس آنچه که در حال حاضر دارید، اتخاذ نمایید، نه به امید آنچه که فکر می‌کنید قرار است به دست بیاورید. صبر کنید تا پول خود را بگیرید، سپس به فکر خرج کردن آن بیفتید.

۹. در ابتدای هر فصل و هر سال، اهداف مالی آن فصل و سال را برای خود تعیین کنید

۱۰.هنگامی که هدف داشته باشید، احساس مسیولیت بیشتری در قبال پول و سرمایه خود خواهید کرد. اگر هدف خاصی نداشته باشید، برای خرج کردن پول و شاید خرید‌های غیرضروری، خیلی ساده‌تر خودتان را قانع می‌کنید.

۱۱. در ابتدای سال یک هدف بزرگ برای خود تعریف کنید. سپس آن هدف را به اهداف کوچکتر سه ماهه تقسیم کنید. بدین صورت می‌توانید روند پیشرفت خود تا رسیدن به هدف اصلی را به سادگی بررسی و مدیریت کنید.

۱۲. از قانون ۵۰-۳۰-۲۰ پیروی کنید

۱۳.اکثر کارشناس‌های اقتصادی قانون ۵۰-۳۰-۲۰ را پیشنهاد می‌کنند. حال این قانون چیست؟ بر اساس قانون ۵۰-۳۰-۲۰، ۵۰ درصد از در‌آمد شما می‌بایست خرج نیاز‌های‌تان شود (مانند خرج خانه، ماشین، غذا و مواردی از این قبیل). ۳۰ درصد از در‌آمد نیز باید صرف چیز‌هایی شود که شما می‌خواهید و از آن لذت می‌برید، مانند خرید لباس، شام خوردن در رستوران و غیره. ۲۰ درصد باقیمانده اما باید پس‌انداز شود.

۱۴. در مورد افراد جوان‌تر این اعداد و ارقام کمی تغییر می‌کند. در واقع جوان‌ها در‌آمد خود را معمولا بصورت ۷۰-۲۰-۱۰ خرج می‌کنند. ولی اگر بتوانند از ابتدا قانون ۵۰-۳۰-۲۰ را اجرا کنند، آینده بسیار بهتری خواهند داشت.

۱۵. با افرادی که از نظر مالی مسیولیت‌پذیر هستند ارتباط داشته باشید

۱۶. برقراری ارتباط با افرادی که پیش از این به موفقیت‌های مالی دست یافته‌اند، پیشرفت‌ها و موفقیت‌های اقتصادی بسیاری برای شما به ارمغان خواهد آورد. یک روش بسیار خوب برای فرا گرفتن هنر اقتصاد، یافتن یک دوست

خانوادگی است که بتواند در این مسیر نقش مربی را برای شما ایفا کند، شخصی که خودش قبلا به یک موفقیت مالی دست یافته است. اگر علاقه جدی به یادگیری داشته باشید و بخواهید شما هم یک تجارت موفق برای خود راه بیندازید، مطمین باشید شانس هم با شما یار خواهد بود.

۱۷. در پایان سال خودتان را قضاوت کنید، نه در پایان ماه

۱۸. هرچند بررسی عملکرد ماهیانه بسیار مهم است و می‌تواند در پیش‌برد اهدافتان کمک شایانی به شما بنماید، ولی نکته مهم‌تر این است که قضاوت در مورد موفقیت خود را به انتهای سال موکول کنید.
طبقه بندی: ثروتمند شو، 
[ 1396/02/27 ] [ 01:30 ب.ظ ] [ رضوان زین العابدین ]

می دونم بی پولی، می دونم خیلی خواسته و آرزو داری ،می دونم فکر می کنی اینجا راهکار ارائه می دن. اما سخت در اشتباهی .

به گزارش بانکی دات آی آر، فهرستی از خواست ها و آرزوها داری. خانه، ماشین،ویلا، طلا، موبایل، لپ تاپ و.... به هیچ کدام نرسیده ای. چندان مدل بالاو لوکسش را هم نمی خواهی اما خوب دستت به معمولی هایش هم نمی رسد.

هر وقت کسی را می بینی که فقیراست و دست نیازش به سوی دیگران دراز شده پشتت می لرزد نکند این آخر و عاقبت من باشد.

شب ها خوابت نمی برد بعضی وقت ها در فکر آرزوهای دور و دراز دست نیافتنی ات هستی و گاهی هم دلت به حال خودت می سوزد و تاصبح برای خودت آبغوره می گیری.

سه راهکار بیشتر پیش روی تو نیست.

1. راهکار نخست دزدی است

بله شغل غیر شرافتمندانه و پردرآمد دزدی که البته ریسک بالایی دارد و درآمدش هر چند کلان هم باشدا از گلوی خیلی از ماها بالانمی رود حتی با شصت تا پپسی!

2. راهکار دوم خود کشی

اقدام غیورمندانه! ابلهانه و سبکسرانه بعدی که می توانی انجام بدهی این است که خودت حضرت ملک الموت را دعوت کنی تا به استقبالت بیاید.

بعدش چه می شود و به کجا می رسی دیگر پای خودت ما بی خبریم می گویند خیلی ترسناک خواهد بود وقتی با خودکشی می روی آن ور!!

3. راهکار آخرتغییر نگرش است

بله می توانی نگرشت را تغییر بدهی وبه جای زانوی غم به بغل گرفتن بر لذت تمرکز کنی .درواقع هدف این تکنیک این است که شما با تمرکز بر لذت مشکل و غصه بی پولی را به حاشیه برانید و از شرش خلاص شوید. البته این به معنی این نیست که برای کسب پول و بهبود وضع زندگی تان هیچ تلاشی نکنید بلکه منظور آن است که سعی کنید از رنج ها بکاهید.

برای اینکه در زندگی تان لذت ببرید باید بیاموزید که قانع باشید، بدانید که چیزهایی که دارید برای برآوردن نیازهای اولیه زندگی تان کفایت می کند سقفی که زیر آن بخوابید، غذایی که بخورید، دوستانی که با آنها معاشرت کنید و...

وقتی این کار را آموختید می توانید بیشتر فکر کنید چه بسیار چیزهایی که روزی حسرت و آرزوی داشتنشان را داشتید اما به دست آوردنشان هیچ شادی برایتان به ارمغان نیاورده و حد اکثر بعد از چند روز از دست رفته است آنچه به شما آرامش و شادی می دهد.

وقتی به برخی از ترس هایمان مثل:پول، مرگ،تنهایی و... عمیق فکر کنیم در خواهیم یافت که آنها چندان هم رعب آور نیستند ترسشان بیشتر مارا می ترساند.

بی پولی چیست کسی که چه قدر پول داشته باشد بی پول نیست؟

1 هزار تومان

10هزار تومان

100هزار تومان

1میلیون تومان

10 میلیون

100 میلیون

یک میلیارد

و....

بی پولی حالتی نسبی است که در شرایط و زمان های مختلف متفاوت است. بنابراین شاید درحالی که شما خود را بی پول می دانید خیلی ها باشند که حسرت ثروت شما را می خورند.

به همین سادگی.
طبقه بندی: ثروتمند شو، 
[ 1396/02/26 ] [ 01:27 ب.ظ ] [ رضوان زین العابدین ]

این روزها دیگر هر خانه و مغازه ای از بنگاه های املاک گرفته تا خرده فروشی ها کامپیوتر دارند. کامپیوترهایی که جدای از سرگرم کنندگی، ابزاری برای کارها و مشاغلی شده اند که شاید در نگاه اول چندان نیازی به کامپیوتر ندارند اما...
این روزها دیگر هر خانه و مغازه ای از بنگاه های املاک گرفته تا خرده فروشی ها کامپیوتر دارند. کامپیوترهایی که جدای از سرگرم کنندگی، ابزاری برای کارها و مشاغلی شده اند که شاید در نگاه اول چندان نیازی به کامپیوتر ندارند اما با کمی تامل می توان فهمید که برای مثلا ساده ترین مسائل مانند ذخیره سازی به این وسیله محتاجند. این خودش نشان می دهد که واقعا عصر، عصر تکنولوژی و ارتباطات است و وقتی این طور باشد طبیعتا مشاغل هم به تبعیت از پیشرفت این تکنولوژی ها رشد می کنند و تغییر شکل می دهند. دیگر نظام استاد ـ شاگردی که همان دم مغازه رفتن ها را در ذهن متبادر می کند در این عصر یا جایی ندارد و یا بسیار نادر است. مشاغل و دنیای اشتغال تغییر کرده، حتی در شغل هایی مثل نانوایی هم که همه روزگاری فکر می کردند هرگز روزی نمی آید که مردم به نان نیازی نداشته باشند تا نانوا بیکار شود این روزها با آمدن نان صنعتی و صرفه بیشتر این نوع نان، دیگر شاطرها کم کم ترجیح می دهند شغل دیگری داشته باشند.
شاید این را بتوان روزگاری در مورد مشاغل ساختمانی هم گفت که دیگر به جای کارگران ساختمانی از ابزارهایی استفاده شود که صرفه آن ها بیشتر باشد. هر چند که امروزه هم اتاق ها و ساختمان های آماده در برخی کشورهای پیشرفته خیلی راحت ساخته می شوند، بدون اینکه نیاز به سیمان و مصالح ساختمانی دیگر و کارگرانی باشد که با این مصالح، دیواری بالا ببرند.

خدماتی ها رو بورس هستند
آن زمانی که مهندس شدن و ریاضی خواندن خیلی ارزش داشت و وقتی کسی مهندس می شد فکر می کرد به قله قاف رسیده، شاید کسی فکر نمی کرد شغل های خدماتی که در نگاه همه چندان جذاب نبود آن قدر رشد کند که حتی مهندس ها هم به اندازه آن ها نتوانند درآمد و حتی جایگاه شغلی به دست بیاورند. البته این شغل های خدماتی تعریف خاص خودشان را دارند و منظور فقط کارهای خدماتی مثل تعمیرات لوازم خانگی، مکانیک اتومبیل و برقکار نیست. اکنون دیگر عصر ارتباطات است و خدماتی های این عصر مثلا کسانی هستند که با کامپیوتر برای یک شرکت طرح و لوگویی را تهیه می کنند که به آنها گرافیست هم می گویند یا کسانی که می توانند یک وب یا نرم افزار طراحی کنند یا کارهایی مثل مونتاژ انواع فیلم را انجام دهند و یا حتی نرم افزار صادر کنند. این ها تنها بخش کوچکی از شغل های خدماتی است و مهم تر از آن ها، مثلا حتی پزشک ها، استادها و معلم ها، وکیل ها، مدیران، حسابدارها و خبرنگاران هم با خدمتی که ارائه می کنند و در قبال آن خدمت درآمدی کسب می کنند، جزء این گروه شغلی هستند.
الان بیشتر شغل های کشور ما همین گروه مشاغل هستند که بخش خدمات نام دارند. تقریبا نیمی از افرادی که در ایران شغل دارند در بخش خدمات شاغل هستند و این یعنی از هر دو ایرانی یکی از آن ها همین مشاغل خدماتی را برعهده دارد که حجم عمده آن مرتبط با رایانه و تکنولوژی های این چنینی است.
در این گروه، مشاغلی که بیشترین متقاضی را دارند، به دو بخش تقسیم می شوند. اول گروهی که دارای مدرک تحصیلی نیستند و دوم گروهی که دارای تحصیلات هستند. در بخش اول که این افراد درس نخوانده اند یا مدرک قابل توجه ای ندارند شغل هایی که نیاز به مهارت دارد و شغل هایی که به مهارت نیاز ندارند وجود دارد. مکانیکی لوازم برقی و وسایل خانگی، مکانیکی انواع خودروها، پرده دوزی و نصب پرده، برق کاری، جوشکاری، نجاری، خیاطی ، بنایی، قصابی و کفاشی از جمله شغل هایی هستند که هنوز به شکل سنتی مانده اند و افرادی که درس نخوانده اند اما مهارت این شغل ها را یاد گرفته اند می توانند سراغ این شغل ها بروند. حال اگر کسی مهارت این شغل ها را هم نداشته باشد می تواند کارهایی که نیاز به مهارت ندارند مانند نگهبانی و آبدارچی شدن را انتخاب کند.
اما در گروه بعدی مشاغل خدماتی شغل هایی هستند که نیاز به مدرک تحصیلی و مهارت انجام یک کار را دارند. این گروه مشاغل همان گروه رشد کرده و به روز شده مشاغل هستند که اتفاقا امروز بیشترین متقاضیان را هم دارند. الان هر شرکتی به یک مدیر، یک حسابدار، یک انباردار و یک متخصص در امور کامپیوتری حتما نیاز دارد. با بیشتر شدن مبادله های تجاری دیگر شرکت های تجاری به وکیل نیاز دارند و یا به اطلاعات اقتصادی نیاز دارند که خبرنگاران باید آن ها را تهیه و منتشر کنند. پس قطعا تعداد شغل های این بخش می تواند خیلی زیادتر از بخش های کارگران صنعت و کشاورزی و هر گروه دیگری باشد.
اما این شغل ها نیاز دارند که افراد ابتدا مدرک تحصیلی آن را دریافت کرده و سپس مهارت آن را بیاموزند که البته به دلیل درآمدهای مناسب آن، افراد هم بیشتر تمایل دارند به سمت آن ها بروند، البته در کنار این درآمد، منزلت اجتماعی آن ها هم تامین می شود. چرا که مثلا یک پزشک یا استاد یا معلم یا حسابدار یا خبرنگار جایگاهی در میان مردم دارد که مثلا هرگز یک جوشکار یا نجار فقط به خاطر شغلش ندارد.
لیستی از این شغل های خدماتی که نیاز به مهارت دارد به این شرح است: « وکیل ـ قاضی ـ پزشک ـ پرستار ـ استاد ـ معلم ـ خبرنگار ـ مدیر ـ حسابدار ـ عکاس ـ فیلمبردار ـ کارگردان ـ موسیقدان ـ روان شناس ـ نویسنده ـ مددکار و روابط عمومی »
در کنار این ها، مشاغل مرتبط با کامپیوتر هم تعدادشان کم نیست که از جمله آن ها، این موارد هستند: «گرافیست ـ طراح شبکه های ارتباطی ـ مسئول امنیت شبکه های کامپیوتری ـ سرویس دهندگان اینترنت ـ مدیریت وب سایت ـ طراح صفحات وب ـ برنامه نویس ـ کارشناس ابزارهای مهندسی نرم افزار ـ کارشناس مهندسی سخت افزار ـ ساخت نرم افزارهای مجازی ـ ساخت سنسورهای هوشمند ـ بازاریابی الکترونیک ـ کارشناس آموزش از راه دور ـ مسئول جمع آوری اطلاعات و آمار ـ مدیریت بر فروش ـ خرده و عمده فروشی های بدون فروشگاه و طراحی کارت های ویزیت »

گرافیست
از میان این همه شغل به صورت اجمالی در مورد چند مورد آن ها که به نظر می رسد متقاضیان بیشتری داشته باشند، برای آشنایی بیشتر توضیحاتی داده می شود که اولین آن ها گرافیست است. داشتن دانش و آگاهی های لازم در زمینه طراحی و گرافیک، هنرهای تجسمی، طراحی های سنتی، نقاشی و داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با هنر و طراحی و آشنایی با کامپیوتر از ضروریات این حرفه است. البته ممکن است افرادی دارای تحصیلات دانشگاهی نباشند اما شم هنر گرافیک را داشته باشند که این افراد با طی دوره های آموزشی کوتاه مدت و آشنایی با کامپیوتر می توانند به این کار بپردازند. علاوه بر این، باید یک طراح و گرافیست رایانه ای بتواند از نیروی فکر برای خلق آثار هنری بهره گیری کند، اتودهای طراحی گرافیک را تهیه کند، محاسبات و اندازه گیری های دقیق و آفرینش آنچه را سفارش داده اند انجام دهد، اندازه، رنگ و قطع مناسب را انتخاب کند و برای رشد کیفی زمینه های کار با استفاده از آموزش های لازم تلاش کند.
یک طراح و گرافیست که می خواهد کار خود را آغاز کند ابتدا یک سایت جذاب را طراحی می کند تا نمونه ای از بهترین کارهای خود را در معرض دید عموم قرار دهد که مشتریان بتوانند براساس قضاوت خود طرح مورد نظر را انتخاب کرده و سفارش بدهند. طراحان و گرافیست ها دنیای وسیعی را پیشروی خود دارند و با گسترش روزافزون شبکه های ارتباطی و کامپیوتری دستشان برای ارائه هنر خود بسیار باز است.

برنامه نویس
برنامه نویس رایانه پس از تعیین مشخصات کلی برنامه، نیازهای آن را بررسی و اطلاعات و مشخصات کلی و جزیی موردنظر را جمع آوری می کند و براساس اطلاعات گردآوری شده درخواست مشتری برنامه را می نویسد. سپس داده های آزمایشی را در برنامه مورد آزمون قرار می دهد و تغییرات و اصلاحات لازم را اعمال می کند. فرم های ورودی و خروجی را طراحی و آماده می کند و در آنالیز و تحلیل برنامه همکاری می کند. برنامه نویس نصب و راه اندازی و آموزش های لازم به کاربران را بر عهده دارد و مستندات برنامه و فایل های اطلاعات و داده ها را حفظ و نگهداری می کند و در صورت نوشتن برنامه به صورت گروهی باید توانمندی انجام پروژه در مقاطع زمانی خاص و همکاری و تعامل با سایرین را داشته باشد. در این زمینه شغلی، کارشناسان و افرادی می توانند وارد شوند که دارای مدرک تحصیلی مهندسی نرم افزار و IT باشند.
برنامه نویسان باید توانمندی های مورد نیاز را داشته و با زبان های مختلف برنامه نویسی آشنایی کامل داشته باشند. معمولا برنامه نویسان مهارت های خود را در یکی از زبان های برنامه نویسی افزایش می دهند و در آن بخش متخصص می شوند.

بازاریابی الکترونیک
این روزها هر کسی که حداقل ایمیل یا وبلاگی داشته باشد کاملا با این شغل بازاریابی الکترونیکی آشناست. بازاریابی یک علم است و هم یک هنر و اینکه وقتی کسی به محض دیدن تبلیغی به شکلی از آن طفره می رود خود به منزله سخت بودن این شغل است.
امروزه در دنیای تجاری بدون این شغل نمی توان پایدار ماند و در جهان کنونی و دهکده جهانی بازاریابی الکترونیک از جایگاه خاصی برخوردار است. خرید و فروش از طریق اینترنت و یافتن مشتریانی در سراسر جهان برای کالا و خدمات، جزء برنامه های اصلی و از رموز موفقیت هر بنگاه کوچک و بزرگ اقتصادی است.
بازاریابی الکترونیک روش نوینی است برای ارائه کالا و خدمات و پایدار ماندن کسب و کار، این شغل از جمله مشاغلی است که در تمام جهان خواهان بسیاری دارد و متخصصان در این زمینه فرصت های شغلی بسیار پول سازی را پیش روی دارند. این شغل حرفه ای بسیار پویا و فعال در دنیای تجارت است و هرچه مهارت ها در این بخش بیشتر و شناخت بازارهای تجاری قوی تر باشد، موفقیت ها بیشتر خواهد شد. تعداد مشاغل بازاریابی فوق العاده زیاد است و تحقیقات هم نشان داده که در هر موسسه اقتصادی تجاری برجسته ترین مدیران آن افرادی هستند که در زمینه بازاریابی فعالیت داشته اند.
در روند رشد بازاریابی دو پدیده مشهود است، یکی ورود زنان به عرصه این حرفه و حضور قابل توجه آنان و دیگری باور بازاریابی از سوی تشکیلات غیرتجاری مانند دانشگاه ها، بیمارستان ها، کتابخانه ها و واحدهای هنری و بسیاری دیگر. کسانی که دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته های مختلف IT ، تجارت الکترونیک بازاریابی، بازرگانی، تجارت در رشته های مشابه باشند می توانند در این زمینه شغلی به فعالیت بپردازند.
حسابداری
خیلی ها حسابداری را زبان تجارت می دانند و به همین دلیل یکی از مشاغلی که برای آن فرصت های شغلی بسیاری وجود دارد، خدمات حسابداری است. امروزه تقریبا همه بنگاه های کوچک، متوسط و بزرگ به خدمات این بخش نیاز دارند. نگهداری وضع مالی بنگاه، رسیدگی به اسناد، نگارش دفاتر روزانه و کل، بررسی وضع موازنه حساب ها، تراز بازرگانی، جمع آوری و تنظیم و نگهداری مدارک مالی مربوط به فعالیت های تجاری موسسات و بسیاری دیگر از جمله وظایف خدمات حسابداری است که تقریبا کلیه بنگاه های تجاری، تولیدی و خدماتی برای بررسی سود و زیان و پرداخت مالیات، بیمه و بسیاری از امور اداری و مالی خود باید آن ها را داشته باشند.
از جمله مواردی که حسابداران باید در آن بخش ها تخصص داشته باشند، نگهداری و تهیه گزارش وضع مالی موسسه، تنظیم اسناد و گزارش های مربوط به دریافت ها و پرداخت ها، رسیدگی به اسناد، نگارش دفاتر روزانه و کل، موازنه حساب ها، بدهکار و بستانکار، تهیه و تکمیل اظهارنامه های مالیاتی، وظایف دفتر اداری، معاملات در بانک ها و دفاتر سرمایه گذاری، تهیه قراردادها، تنظیم اوراق و اسناد سهام و ضمانت نامه ها، جمع آوری تنظیم و دسته بندی مدارک مالی مربوط به فعالیت های تجاری بازرگانی اقتصادی شرکت ها و در بخش حسابرسی، رسیدگی به حساب های درآمد و هزینه، نظارت بر صحت و سقم عملکرد مالی موسسات، شرکت ها و نحوه نگهداری حساب های مربوطه، تراز سود و زیان از طریق روش های حسابرسی که براساس استانداردهای بین المللی تهیه و تدوین شده، هستند.
کشاورزی؛ قدیمی و ماندگار
در حال حاضر شاید اصلا به چشم نیاید که از هر پنج ایرانی یک نفر در بخش کشاورزی فعالیت می کند. حالا یا آن فرد به معنای واقعی و سنتی باغدار یا مزرعه دار است و یا به شکل مدرن آن به صورت انبوه محصولات کشاورزی تولید می کند. در این بخش می توان مشاغل را به دو دسته سنتی و مدرن تقسیم کرد که در ایران هنوز میل به اولی وجود دارد اما برخی ها هم در راه کشاورزی مدرن گام هایی برداشته اند. از جمله شغل های مرتبط با این بخش که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته و دولت هم تسهیلات خوبی را برای مشاغل پرداخت کرده است، پرورش انواع مرغ، بوقلمون، شترمرغ، گاو، گوسفند، شتر و انواع ماهی است.
در کنار این، داشتن مزرعه های انواع گیاهان و گل در برخی از شهرهای کشور مثلا کاشان از دیرباز رونق داشته است. اما در کنار این گیاه و گل داری موضوعی که اخیرا به آن توجه می شود مزرعه گیاهان دارویی است.
در حال حاضر با توجه به افزایش مصرف و استقبال روز افزون مردم از گیاهان دارویی، تولید و کشت این گیاهان توجیه اقتصادی مناسبی دارد. تولیدات گیاهی خریداران بسیاری دارد؛ از خرده فروشی ها و عطاری های محلی گرفته تا شرکت های اسانس گیری، تولید کننده افشره و قرص های گیاهی، شرکت های آرایشی - بهداشتی و موارد دیگر همگی تمایل به خرید این نوع گیاهان دارند. نحوه فروش را هم خود تولید کننده می تواند انتخاب کند، یا مستقیما گیاه خود را (به صورت تازه یا خشک شده) عرضه می کند و یا به شرکت های عصاره گیری تحویل می دهد.
مهم تر اینکه، بازار کشت و تولید گیاهان دارویی در ایران هنوز اشباع نشده است. معمولا کل اندام یک گیاه دارویی قابل استفاده است. برای کشت گیاهان نیز، انتخاب های متنوعی وجود دارد که هرکسی با توجه به برنامه و هدفش باید روشی را انتخاب کند.

مشاغل صنعتی؛ از واحدهای کوچک تا بنگاه های بزرگ
در حال حاضر بیش از 6 میلیون نفر در بخش صنعت کشور ما شاغل هستند که این میزان 30 درصد شاغلان کشور می شوند. در این حوزه از یک سو بنگاه های بزرگ مانند انواع واحدهای تولید خودرو و قطعات آن یا واحدهای نساجی و دیگر سو بنگاه های کوچک مثلا واحدهای تولید کننده صنایع شیرینی و شکلات فعال هستند. شاغلان این بنگاه ها هم دو قشر هستند؛ یا آن هایی که مدرک تحصیلی خاصی ندارند و به دلیل داشتن یک مهارت به عنوان کارگر در این واحدها مشغول به کار هستند و یا مدیران این واحدها که به واسطه داشتن مدرک تحصیلی و یا توان مالی مناسب یا صاحب این واحدها هستند و یا در سطح مدیریت این واحدها فعالیت می کنند. انواع مهندسی ها در این حوزه اقتصاد کشور جای دارند. تمام فارغ التحصیلان رشته های مهندسی مواد، صنایع، معادن، پتروشیمی و نفت همه کسانی هستند که می توانند روزگاری به عنوان یک فرد شاغل در واحدهای صنعتی کشور به عنوان یک مهندس مشغول به کار شوند و یا با سرمایه گذاری خودشان یک واحد صنعتی را احداث کنند. البته به گفته خیلی از خبره های این عرصه و با تجربه های این بخش، یک فرد حتما نباید یک واحد بزرگی را تاسیس کند که از همان روز اول آن واحد سودآور باشد، بلکه با وام های کوچکی هم می توان به موفقیت هایی رسید که مستلزم آن داشتن صبر و حوصله و طی کردن فرایند پیشرفت به صورت تدریجی است.طبقه بندی: ثروتمند شو، 
[ 1396/02/25 ] [ 02:24 ب.ظ ] [ رضوان زین العابدین ]

تعداد کل صفحات : 2 ::      1   2  

درباره وبلاگ

---------------------------------------------

---------------------------------------------
شما که این صفحه را باز کرده اید نشانگر این هست که یا از اهالی این روستا هستید و یا دوست دارید از این روستا بیشتر بدانید.برای شناساندن روستای حمل اباد به علاقمندان, ما را یاری فرمایید.

---------------------------------------------
وبلاگی که در پیش روی شماست در تلاش است روستای حمل اباد که از توابع شهرستان اردبیل بخش مرکزی,دهستان سردابه می باشد ,را معرفی کند.لذا از تمامی بازدیدکنندگان و صاحب نظران محترم خواهشمند است با نظرات سازنده,نویسندگان و مدیر وبلاگ را در هر چه بهتر شدن و ارائه مطالب مناسب یاری فرمایند.البته باید خاطر نشان کرد که مطالب وبلاگ فقط محض معرفی روستا نخواهد بود ,مدیر و نویسندگان وبلاگ تلاش خواهند کرد مطالب به روز و عامه پسند را در وبلاگ قرار دهند.
------------------------------------------------
آمار سایت
انلاین : نفر
بازدید امروز : نفر
آخرین بروز رسانی :

مجله نایت پلاس

ابزار تلگرام
<->در این وبلاگ
در كل اینترنت