الله
 
حمل اباد دهکده ذرت مکزیکی

حمل اباد دهکده ذرت مکزیکی
www.hamlabad.ir 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
پردرامدترین محصول کشاورزی روستا کدام میباشد؟


لینک دوستان
چت باکس


پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

آخرین مطالب
                                                                                             بنام خدا  

                     هر که را مهر وطن در دل نباشد کافر است                        معنی حب الوطن فرموده پیغنبر است

تاریخچه مختصر روستای حمل اباد

الف:وجه تسمیه حمل اباد

بی شک نام مکان های متعددی را میتوان شمرد و سراغ داد که سبب نامگذاری انها برای افراد پژوهشگر چندان روشن نیست و کلید رمز دانستن ان همه در تاریکخانه تاریخ برای همیشه مفقود گردیده و شاید هم هیچوقت پیدا نشود.

حمل اباد مسقط الرأس نگارنده نیز به همین درد گرفتار است یعنی کسی نمیداند چرا نام این روستا حمل اباد است? 
وقتی از سالخوردگان اهالی در باره علت نامگذاری ان سوال میکنیم جز حرفهای بی ربط و پریشان گویی چیزی بدست نمی اید .با توجه به ظاهر ان شاید بتوان یک توضیح ساده و عامه پسند نوشت اما ارائه یک تعریف علمی قریب به یقین کاری بسیار سخت و دشوار است .
حمل اباد یک نام مرکب و از دو کلمه حمل عربی و اباد فارسی تشکیل یافته است .هر یک از این ذو واژه به تنهایی دارای معنی و مفهوم هستند , لیک جنگ بر سر ان است که این دو در کنار هم یک ترکیب نا متعارف بوجود اورده اند و راه هر گونه شرح و تفسیر را به روی ما بسته اند.
بخش دوم ان یعنی کلمه اباد مضمونش برای همگان روشن و اشکار است که معمولا در دنباله نام ده و شهر می اید و غالبأ مرکب با نام بنا کننده یا اباد کننده ان ده یا شهر می باشد .مثل حسن اباد (فرهنگ عمیه) که نشان دهنده این است شخصی به نام حسن جایی را به ابادانی تبدیل نموده است.
مشکل اساسی و اصلی همه مربوط به قسمت اول موضوع یعنی کلمه حمل می باشد .حال اگر حمل را (به کسر حا) در هیچ فرهنگنامه ای برایش معنی پیدا نخواهیم کرد .و اگر ان را به شکل حمل (به فتح حا) تلفظ کنیم معنای ان بارخواهد بود .گره کار اینجاست که بار چگونه می تواند مکانی یا محلی را معمور و اباد کند.کسی در این مورد پاسخگو نیست مگر اینکه فردی اگاه و مطلع مفاد این ترکیب را برای ما تبیین کند.
و اما استنباط و برداشت ناقص من از عبارت حمل اباد این است که نام قریه حمل اباد د گذشته های دور ......طبقه بندی: حمل اباد، 
[ 1394/10/9 ] [ 02:51 ق.ظ ] [ لطیف نادری ]
درباره وبلاگ

---------------------------------------------

---------------------------------------------
شما که این صفحه را باز کرده اید نشانگر این هست که یا از اهالی این روستا هستید و یا دوست دارید از این روستا بیشتر بدانید.برای شناساندن روستای حمل اباد به علاقمندان, ما را یاری فرمایید.

---------------------------------------------
وبلاگی که در پیش روی شماست در تلاش است روستای حمل اباد که از توابع شهرستان اردبیل بخش مرکزی,دهستان سردابه می باشد ,را معرفی کند.لذا از تمامی بازدیدکنندگان و صاحب نظران محترم خواهشمند است با نظرات سازنده,نویسندگان و مدیر وبلاگ را در هر چه بهتر شدن و ارائه مطالب مناسب یاری فرمایند.البته باید خاطر نشان کرد که مطالب وبلاگ فقط محض معرفی روستا نخواهد بود ,مدیر و نویسندگان وبلاگ تلاش خواهند کرد مطالب به روز و عامه پسند را در وبلاگ قرار دهند.
------------------------------------------------
آمار سایت
انلاین : نفر
بازدید امروز : نفر
آخرین بروز رسانی :

مجله نایت پلاس

ابزار تلگرام
<->در این وبلاگ
در كل اینترنت